Ο Kosovare Asllani της Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε ένα Hat Trick σε μόλις 154 δευτερόλεπτα, ένα από τα ταχύτερα στην ιστορία

Κοσοβάρε Ασλλάνι

Getty Image

Ο Kosovare Asllani της Ρεάλ Μαδρίτης σημείωσε το τρίτο γρηγορότερο hat-trick στην ιστορία του ποδοσφαίρου το Σάββατο, βρίσκοντας το δίχτυ τρεις φορές σε 154 δευτερόλεπτα. Η φανταστική της μέρα οδήγησε τον σύλλογο σε νίκη 3-1 της Primera Iberdrola επί της Βαλένθια.

Ο Σουηδός διεθνής σημείωσε το πρώτο της γκολ με ένα ελεύθερο λάκτισμα στο 67ο λεπτό και το ακολούθησε με το δεύτερο λιγότερο από ένα λεπτό αργότερα. Κέρδισε την μπάλα λίγο έξω από το κουτί και λομπάρε τον τερματοφύλακα με το καλύτερο τελείωμα της ημέρας. Ήταν ένα βρώμικο τρίτο άγγιγμα που άφησε τον τερματοφύλακα στη γη του άντρα. Η Asllani ολοκλήρωσε το hat trick της στο 70ο λεπτό.

Το hat trick της κατατάσσεται στην τρίτη θέση για διαγωνισμό ανδρών και γυναικών. Ο Magnus Arvidsson κατέχει το ρεκόρ, σημειώνοντας τρία γκολ σε 89 δευτερόλεπτα κατά τη διάρκεια ενός σουηδικού αγώνα δεύτερης βαθμίδας το 1995. Ο Tommy Ross είναι ο δεύτερος, δίνοντας το χατ τρικ σε 90 δευτερόλεπτα το 1964.

Η ικανότητα του Asllani να βοηθάει τη Ρεάλ Μαδρίτης να προσθέσει κρίσιμους πόντους με τη νίκη, καθισμένος δεύτερος στο τραπέζι της Primera Iberdrola. Οι αντίπαλοι της Βαρκελώνης βρίσκονται στην πρώτη θέση, οκτώ πόντοι μπροστά από την Asllani και την παρέα.