Μια απλή εισαγωγή στη βαθμολογία τένις για αρχάριους

Ενημερώθηκε 17 Ιανουαρίου 2019

Το να μάθετε πώς να παρακολουθείτε το σκορ σε έναν αγώνα τένις δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται. Να το θέσω απλά:

• Τέσσερις πόντοι κερδίζουν το παιχνίδι
  • Έξι παιχνίδια κερδίζουν το σετ
  • Δύο (ή, κατά περίπτωση, τρία) σετ κερδίζουν τον αγώνα

Αλλά το να μαθαίνεις πώς να υπολογίζεις τους πόντους-και να παρακολουθείς το σκορ κατά τη διάρκεια ενός γρήγορου αγώνα-μπορεί να φαίνεται τρομακτικό αν είσαι αρχάριος. Διαβάστε παρακάτω και θα καταλάβετε και θα συνεχίσετε με το παιχνίδι σε χρόνο μηδέν.

Έναρξη παιχνιδιού

Εάν κερδίσετε μια ρίψη νομίσματος ή μια περιστροφή του ρακέτα , μπορείτε να επιλέξετε αν θα εξυπηρετήσετε ή θα λάβετε την υπηρεσία. Εάν επιλέξετε να σερβίρετε, ο αντίπαλός σας θα επιλέξει σε ποιο άκρο του γηπέδου θα ξεκινήσει. Αυτό μπορεί να φαίνεται σαν μια μικρή παραχώρηση, αλλά αν ο ήλιος λάμπει στα μάτια σας, η αρχική θέση μπορεί σίγουρα να επηρεάσει την έκβαση του παιχνιδιού.

Για να υπηρετήσετε, τοποθετείτε τον εαυτό σας στη δεξιά πλευρά του πίσω μέρους του γηπέδου, η οποία ονομάζεται βασική γραμμή. Αν σερβίρετε πρώτος, ο αντίπαλός σας πρέπει να επιστρέψει την μπάλα μετά από μία ακριβώς αναπήδηση σε οποιοδήποτε μέρος του ενιαίου τμήματος του γηπέδου σας. Στη συνέχεια, εσείς και ο αντίπαλός σας συνεχίζετε να επιστρέφετε την μπάλα μπρος -πίσω - η οποία είναι γνωστή ως βόλεϊ - έως ότου κάποιος από τους δύο χάσει την μπάλα, η μπάλα αναπηδήσει περισσότερες από μία φορές στη μία πλευρά του γηπέδου ή η μπάλα χτυπηθεί έξω όρια. Αν χάσετε, ή το σουτ σας αναπηδήσει ή βγει εκτός ορίων, ο αντίπαλός σας κερδίζει τον πόντο και το αντίστροφο.

Βαθμολογώντας πόντους

Εάν κερδίσετε τον πρώτο πόντο, πρέπει να ανακοινώσετε το σκορ στο επόμενο σερβίς σας: '15 –αγάπη ’. Η αγάπη είναι ίση με το μηδέν και η 15 ισοδυναμεί με ένα σημείο. Ο διακομιστής - σε αυτή την περίπτωση, εσείς - πάντα ανακοινώνει πρώτα τη δική του βαθμολογία. Οι πρόσθετοι πόντοι υπολογίζονται σε προσαυξήσεις 15 έως δύο πόντους, και στη συνέχεια ο επόμενος βαθμός βαθμολογείται ως 10 - ναι, το γνωρίζουμε δεν έχει κανένα νόημα , αλλά είναι ο τρόπος που λειτουργεί το άθλημα.

Θα συνεχίσετε να υπηρετείτε μέχρι να κερδίσει κάποιος το παιχνίδι. Έτσι, αν ο αντίπαλός σας τυχαίνει να κερδίσει τον επόμενο πόντο, θα ανακοινώσετε το «15 –όλα» πριν το επόμενο σερβίς σας, δηλαδή εσείς και ο αντίπαλός σας είστε ισόπαλοι. Εάν ο αντίπαλός σας κερδίσει και τον επόμενο πόντο, θα ανακοινώσετε το '15 –30. ' Θα συνεχίσετε να υπηρετείτε μέχρι να κερδίσει κάποιος από εσάς το παιχνίδι.

Πλεονέκτημα δύο σημείων

Τι σημαίνει λοιπόν μια νίκη σε ένα παιχνίδι τένις; Απλό: ένας από εσάς πρέπει να κερδίσει με δύο πόντους. Πείτε ότι ο αντίπαλός σας κερδίζει τον πόντο αφού είστε 40-30, το σκορ ισοφαρίζει και θα ανακοινώσετε: «40 –όλα», αλλιώς γνωστό ως «deuce». Τώρα συνεχίζετε να παίζετε μέχρι ο ένας από εσάς να έχει πλεονέκτημα δύο πόντων και να κερδίσει το παιχνίδι.

Στα τηλεοπτικά παιχνίδια, αυτό είναι το σημείο στο οποίο θα παρατηρήσετε ότι ο πίνακας αποτελεσμάτων αλλάζει. Οι πόντοι δεν υπολογίζονται πλέον. Αντίθετα, οι παίκτες είτε έχουν το «πλεονέκτημα» (δηλαδή, είναι ένας πόντος μακριά από δύο πόντους), είτε ισοφαρίζουν σε «ντεουζ».

Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ορισμένα παιχνίδια φαίνεται να συνεχίζονται για πάντα. Μέχρις ότου ένας παίκτης επιτύχει πλεονέκτημα δύο πόντων, το παιχνίδι θα συνεχίζεται ... και συνέχεια. Αλλά, αυτό είναι επίσης αυτό που κάνει το τένις συναρπαστικό. Μόλις κερδίσετε έξι παιχνίδια, έχετε κερδίσει ένα σετ. Αλλά, περίμενε, είσαι ακόμη ανολοκλήρωτο.

Έναρξη νέου σετ

Εάν το προηγούμενο σετ τελείωσε με ένα μονό αριθμό παιχνιδιών, εσείς και ο αντίπαλός σας αλλάζετε πλευρά στο γήπεδο για να ξεκινήσετε το νέο σετ. Αλλάζετε άκρα μετά από κάθε περίεργο παιχνίδι σε κάθε σετ. Στην αρχή ενός νέου συνόλου, στο παραπάνω παράδειγμα, υπηρετήσατε πρώτοι. Έτσι, ο αντίπαλός σας θα μπορούσε να εξυπηρετήσει για να ξεκινήσει το νέο σετ.

Στο επαγγελματικό τένις ανδρών, οι παίκτες πρέπει γενικά να κερδίσουν τρία στα πέντε σετ για να κερδίσουν έναν αγώνα.

Στο γυναικείο επαγγελματικό τένις, οι παίκτες πρέπει γενικά να κερδίσουν δύο από τα τρία σετ για να κερδίσουν τον αγώνα. Εάν είστε αρχάριος, κάντε τη χάρη στον εαυτό σας: Είτε είστε άνδρας είτε γυναίκα, αποφασίστε ότι ο νικητής θα είναι ο παίκτης που κερδίζει δύο στα τρία σετ. Τα κουρασμένα πόδια σας - και ο πιθανός αγκώνας του τένις - θα σας ευχαριστήσουν.